Leading Manufacturer of fertilizer grade calcium nitrate powder, 98% calcium chloride lumps, 94% calcium chloride lumps and nutralising acidic soil from Vadodara.




₹ 38 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | Fertilizer |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 200 kg |
| Purity | 99 % |
| Application | Fertilizer |
| Solubility in Water | Fully Soluble |
| Chemical Formula | Ca(NO3)2 |
| Molar Mass | 164.088 g/mol |
| Acidity | 6.0 pKa |
| WATER SOLUBLE | YES |
|
Sr.No |
Test |
Test Specification |
Result |
|
01 |
Calcium Nitrate Content % by mass min |
67 – 69 % |
68.8 % |
|
02 |
Iron as Fe (NO3 )2 % by mass Max |
1 – 1.5% |
1.5% |
|
03 |
Magnesium as Mg (NO3)2 % by mass Max |
1 – 1.5% |
1.5% |
|
04 |
Free Nitrate (as Ca NO3)2 % by mass Max |
>0.05 |
0.03 |
|
05 |
Water insoluble % by mass Max |
>0.05 |
0.03 |
|
06 |
Loss on drying % by mass Max |
30.5 |
Compiles |
|
07 |
pH (Of aqueous solution) |
6 to 7 |
6 |
|
08 |
Grit % by mass Max |
0.01 |
Compiles |



₹ 8 / KilogramGet Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Industrial |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Lumps |
| Melting Point (deg. Celsius) | 772 |
| Formula | CaCl2 |
| Density | 2.15 g/cm3 |
| Soluble In | Water, Acetic acid, Acetone |



₹ 16 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | 94% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Lumps |
| Color | White |
| Moisture | <0.5% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Melting Point | 772 degreeC |
| Molar Mass | 110.98 g/mol |
| Formula | CaCl2 |



₹ 60 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 95 % |
| Grade | Agricultural Grade |
| Form | Fine Powder |
| Target Crops | Vegetables |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Color | White |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 1 Year |
| Molar Mass | 100.0869 g/mol |
| Melting Point | 825 degree celsius |
Nikhil M. Shah (Partner)
Destiny Chemicals
Nandesari Indu Estate, 135, Unnamed Road, Nandesari, Destiny Chemicals, Nandesari, Vadodara - 391340, Gujarat, India


