Providing you the best range of 99% sodium chloride crystal, 97% sodium chloride powder, 99% sodium chloride powder and 97% sodium chloride crystals with effective & timely delivery.




₹ 7 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 99% |
| Form | Crystalline |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Functions | Surfactants |
| Physical State | Crystals |
| Color | White |
| Chemical Name | Sodium Chloride |
| Molar Mass | 58.4 g/mol |
| Formula | NaCl |



₹ 6 / KgGet Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | 97% |
| Form | Powder |
| Grade | Reagent Grade |
| Molecular Weight | 58.4 g/mol |
| Color | White |
| CAS Number | 7647-14-5 |
| Molecular formula | NaCl |
| Usage/Application | Industrial & Laboratory Use |



₹ 7 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Textile |
| Color | White |



₹ 6 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | 97% |
| Form | Crystalline |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Water Treatment |
| Color | White |
Nikhil M. Shah (Partner)
Destiny Chemicals
Nandesari Indu Estate, 135, Unnamed Road, Nandesari, Destiny Chemicals, Nandesari, Vadodara - 391340, Gujarat, India


