Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer kcl potassium chloride crystals, potassium chloride crystal and industrial potassium chloride powder.




₹ 36 / KgGet Latest Price
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 24X36 |
| Pack Size | 50KG |
| Pack Type | HDPE Bag |
| Density | 1.98 g/cm3 |
| Boiling Point | 1,420 degree celsius |
| Melting Point | 770 |
| pH Value | 6-7 |
| Formula | KCl |
| Molar Mass | 74.5513 g/mol |



₹ 32 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Purity | 95 % |
| Grade | Fertilizer Grade |
| Use | Fertilizer |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | HDPE Bag |



₹ 38 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Use | Industrial |
| Brand | DESTINY CHEMICLAS |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Colour | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Fully Soluble |
Nikhil M. Shah (Partner)
Destiny Chemicals
Nandesari Indu Estate, 135, Unnamed Road, Nandesari, Destiny Chemicals, Nandesari, Vadodara - 391340, Gujarat, India

