Manufacturer of a wide range of products which include 99% calcium chloride powder, 90% calcium chloride anhydrous powder, 99% magnesium chloride flakes, 98% calcium chloride powder and calcium chloride.




₹ 13 / KgGet Latest Price
| Form | Powder |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Physical form | Powder |
| CAS No | 10043-52-4 |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Usage/Application | Laboratory |
| Solubility in water | yes |
| Purity | 90% |
| Purity % | 99% |



₹ 13.50 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 90% |
| Grade Standard | industrial |
| Form | Powder |
| Physical form | Powder |
| Packaging Size | 50kg |
| CAS No | 10043-52-4 |
| Packaging Type | hdpe bag |
| Chemical Formula | CaCl2 |
| Country of Origin | Made in India |
| EC Number | 233-140-8 |




₹ 5.5 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | Destiny chemicals |
| Usage/Application | industrial |
| CAS Number | 7791-18-6 |
| Chemical Formula | MgCl2.6H2O |
| Country of Origin | Made in India |



Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Industrial |
| Application | Deicing |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Get Latest Price
Nikhil M. Shah (Partner)
Destiny Chemicals
Nandesari Indu Estate, 135, Unnamed Road, Nandesari, Destiny Chemicals, Nandesari, Vadodara - 391340, Gujarat, India



