Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer 99% potassium nitrate crystals, 99.4% potassium nitrate powder, 98% potassium nitrate crystal and 99% potassium nitrate powder.




₹ 75 / KgGet Latest Price
| Product Type | MOP |
| K₂O Content | 68 % |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Brand | DESTINY CHEMICALS |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | INDUSTRIAL |
| Function | NITRATE DERIVATIVES |



₹ 88 / KilogramGet Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Color | White |
| Purity | 99.4% |
| Formula | KNO3 |
| Molar Mass | 101.1032 g/mol |
| Soluble In | Water, Ammonia, Glycerol |



₹ 88 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kilogram |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Brand | DESTINY CHEMICALS |
| Functions | NITRATE DERIVATIVES |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Glass |
| Physical State | Crystals |
| Chemical Name | POTASSIUM NITRATE |
| Formula | KNO3 |
| Molar Mass | 101.1032 g/mol |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Technical Grade |
| Use | Broadcast |
| Solubility | Fully Soluble |
| Colour | White |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Nikhil M. Shah (Partner)
Destiny Chemicals
Nandesari Indu Estate, 135, Unnamed Road, Nandesari, Destiny Chemicals, Nandesari, Vadodara - 391340, Gujarat, India


